Echa tygodnia (09-15.04.2011)

16.04.2011

INFORMACJE Z KRAJU

Gry planszowe dostrzeżone w konkursie Świat przyjazny dziecku

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o nagrodzie, jaką w konkursie Świat przyjazny dziecku, zorganizowanym po raz dziewiąty przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, otrzymała gra wydawnictwa Hobbity.eu - Pewnego razu. Dzisiaj znamy już pełne wyniki konkursu. I jeśli o gry planszowe chodzi, to w kategorii Zabawki dla dzieci w wieku 3 – 7 lat wyróżnienia otrzymały Bim Bom (Granna), Miasteczko (Jawa) oraz zręcznościówka Balansujący kaktus (MB Creations). A w kategorii Zabawki dla dzieci w wieku 7 - 12  - kolejne wyróżnienie dla Granny,  tym razem za grę Bumerang.

Wiochmen: Wesele w przedsprzedaży

Jeszcze kilka dni pozostało do premiery Wiochmena: Wesele z Kuźni Gier (18. kwietnia). W sklepiku wydawnictwa trwa przedsprzedaż. Kuźniacy umieścili też na swoim serwerze kolejne ilustracje kart. Pytanie tylko, czy humor najnowszej części Wiochmena nie przekracza już granicy dobrego smaku.

A jednak Automobile

Phalanx Games Polska oficjalnie już potwierdziło wprowadzenie do swojego programu najnowszej edycji Automobile. Gra w nakładzie na nasz rynek będzie miała polską instrukcję oraz dołożony na tył pudełka arkusz z tłumaczeniem. Cena nie jest jeszcze ustalona, ale ma być niższa niż cena Steam.

Deadwood w programie Galakty

Wydawnictwo Galakta ogłosiło, że już za kilka miesięcy ukaże się polska edycja gry Deadwood: Miasto Bezprawia. Polska premiera będzie równoczesna z premierą światową.

Deadwood: Miasto Bezprawia to gra planszowa dla 2-5 kowbojów, która stanowi szybką i niezwykle śmiertelną odmianę gier z gatunku „worker placement”. Każdy gracz kontroluje bandę kowbojów, których wykorzystuje do przejmowania kontroli nad budynkami w miasteczku i gromadzenia możliwie najwięcej pieniędzy. Zwycięzcą zostaje gracz, który na koniec ma najwięcej dolarów… jeśli przed tym nie spocznie sześć stóp pod ziemią.

Więcej o grze można przeczytać w oficjalnej zapowiedzi tego tytułu na stronie wydawcy.

A dla oczekujących na DungeonQuesta Galakta zamieściła na swojej stronie nowy artykuł przybliżający tę grę, która ukaże się w Polsce za kilka tygodni.

Instrukcja do Quibix

Na stronie autora gry, Adama Kałuży, pojawią się w zeszłym tygodniu instrukcja do Qubix.

Planszosfera recenzuje

INFORMACJE ZE ŚWIATA

Trzecia kategoria Spiel des Jahres

Wiadomo już, że zapowiadana trzecia kategoria w konkursie Spiel des Jahres będzie nosiła nazwę Kennerspiel des Jahres (Gra Roku dla znawców). Logo tej nagrody ma kolor antracytowy.

Nowa kategoria to reakcja na zmieniające się warunki niemieckiego rynku i oczekiwania graczy. Do tej pory jury już czyniło precedensy nagradzając bardziej kompleksowe gry - jednak odznaczenia te przybierało co roku różne dziwne miana, jak na przykład Spiel des Jahres Plus, Sonderpreis Neue Spielewelten, Sonderpreis Komplexes Spiel.

Mensa wybiera

W ten weekend w Albany, New York, członkowie stowarzyszenia Mensa wybierają kandydatów do prestiżowej nagrody Mensa Select. Aby znaleźć się w tym zaszczytnym gronie, gry powinny cechować się prostymi, dającymi się szybko przyswoić zasadami oraz w miarę krótkim czasem rozgrywki. Chyba najbardziej znanym laureatem tej nagrody jest bardzo popularny w naszym kraju Blokus. Jednak w ostatnich latach Mensa przychylnym okiem spogląda na gry bardziej złożone. Tytuł otrzymały na przykład Dominion, Gheos, Forbidden Island.

Logo nagrody, oprócz tego że jest gwarantem wysokiej jakości rozrywki umysłowej, ma także  oczywiście za zadanie wspomagać sprzedaż nagrodzonych tytułów.

Ventura od FGG

Włoski renesans jest wdzięcznym tematem na grę planszową. Rozbicie terytorialne, intrygi polityczne i militarne dają potencjalnym autorom ogrom materiału na rasową... eurogrę.

I taką niechybne będzie wydana jeszcze w tym roku przez Fantasy Flight Games oraz Stratelibri Ventura. Gracze staną na czele jednego z potężnych rodów arystokratycznych i ich celem będzie zdobycie supremacji w Italii. Dokonać tego mogą na dwa sposoby: pokonując przeciwnika militarnie (zajęcie jego stolicy przez najemne wojska), bądź ekonomiczne ( poprzez zakup punktów zwycięstwa).

Z pierwszych opisów gry wynika, że gracze skupieni będą na zarządzaniu rodowym majątkiem, a pieniądz odegra wiodąca rolę podczas rozgrywki. Mechanizmem mającym podnieść regrywalność tytułu będzie zastosowanie modularnej planszy złożonej z hexów podobnych do tych z Osadników z Catanu.

Nowość z hexowego podwórka.

Victory Point Games zapowiedziało nową produkcję z serii Battlesson przeznaczoną dla jednego gracza. W A Blood-Red Banner: The Alamo zmierzy się on z legendą amerykańskiego Dzikiego Zachodu i spróbuje obronić tytułową twierdzę przed zakusami meksykańskich najeźdźców.


Fighting Formations: Grossdeutschland Infantry Division (GMT Games)

Chad Jensen oprócz wypraw w odległą prehistorię nadal wierny jest drugowojennym klimatom. Jego najnowsza produkcja otwiera nowy cykl wydawniczy GMT Games poświęcony charakterystycznym formacjom biorącym udział w starciach podczas drugiej wojny światowej. Fighting Formations: Grossdeutschland Infantry Division skupi się na szlaku bojowym tejże jednostki, a w odróżnieniu od Combat Commander gracze będą mieli tu także możliwość wykorzystania broni pancernej.

Vikings na iPada

Na BGG można przeczytać wywiad z autorem aplikacji „Vikings” przeznaczonej na iPada. Nie jest to wbrew pierwszym skojarzeniom iAdaptacja tytułu recenzowanego niedawno na naszym portalu, a autorska wersja systemu Commands and Colors Richarda Borga. Commands and Colors pojawiło się na rynku w grudniu 2010 roku i podzieliło środowisko skupione wokół BGG, gdyż garściami czerpie z rozwiązań zastosowanych wczesniej w BattleLore.


Red November (FFG)

Wydawnictwo Fantasy Flight Games zapowiedziało nową edycję gry Red November (Czerwony Listopad). W tym wydaniu otrzyma ona większe pudełko i planszę.

Red November jest grą kooperacyjną, przeznaczoną dla 3-8 graczy, którzy, wcielając się w rolę gnomich marynarzy, próbują opanować chaos na okręcie podwodnym (awarie, pożary, atak potworów morskich) i bezpiecznie dopłynąć do portu.

Cosmic Encounter online

Pojawiła się przeglądarkowa wersja gry Cosmic Encounter. Grać można w nią za darmo. Dla osób nieznających tej gry przygotowano interaktywny tutorial. Całość witryny  - w języku angielskim.

0 Dodaj komentarz / Kommentar schreiben:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails